Recenze - Kamera do auta - černá skříňka - 4VISION2

Na testování onboard kamery 4VISION12 jsem se velmi těšil, protože se jedná o kameru, která disponuje opravdu vším, co si člověk může ve světě kamer do automobilů vymyslet.

Tělo kamery je vyrobeno z matného odolného plastu, který snese i hrubší zacházení. Již na první pohled je vidět, že se jedná o kameru určenou především pro profesionální využití například v dopravních firmách, u policie, nebo pro velmi náročné uživatele. Tato kamera je rozměrově velmi kompaktní. 

Na přední straně kamery najdeme úchyty pro držák na čelní sklo, ale také závit pro našroubování na stativ, případně na držák, který je vybaven závitem. Nad těmito elementy je širokoúhlý objektiv, který dokáže zaznamenávat scénu v úhlu 120ti stupňů. Nad čočkou objektivu je infra červené osvětlovací systém pro záznam v noci. Nalevo od objektivu najdeme přepínač pro denní a noční režim. Při přepnutí do nočního režimu se před objektiv předsune mechanicky noční filtr a automaticky se aktivuje infra červený přisvětlovací systém, který je složen ze 4 infra červených led diod, které mají dosvit 5 metrů. 


 

Na zadní straně onboard kamery do auta najdeme barevný displej s úhlopříčkou 2 palce, na kterém se zobrazuje zaznamenávaný obraz nebo uživatelské menu. Pod displejem najdeme další závit pro uchycení držáku. Pod tímto závitem najdeme čtyřsměrný ovládací joystick, jehož stiskem lze potvrzovat zvolenou nabídku. Napravo od něj najdeme tlačítka MODE, POWER, MENU a REC, které jsou uspořádané do matice. Také je zde mikrospínač RESET. Na levém boku onboard kamery najdeme gumovou krytku, která zakrývá miniHDMI rozhraní a konektor USB. Na pravém boku onboard kamery najdeme konektor pro připojení nabíječky. Spodní hranu onboard kamery zabírá posuvná plastová krytka, která zakrývá slot na paměťové karty SDHC. Navíc je na této krytce malý šroub, kterým lze krytku napevnou zajistit a zabránit tak manipulaci s paměťovou kartou.


Celkově onboard kamera do auta 4VISION12 působí velmi bytelným dojmem. Dílenské zpracování je na nejvyšší úrovni. Kromě samotné kamery najdeme v balení také držák na čelní sklo, který se dá velmi snadno polohovat a ani svislé čelní sklo, kterým jsou vybaveny například nákladní automobily nebo autobusy, není vůbec žádný problém. V krabici také nalezneme HDMI kabel, USB kabel a autonabíječku. Onboard kamera samotná, má paměť 256MB, což na natáčení v nejnižší kvalitě na pár minut stačí. Kameru lze připevnit k držáku i otočenou o 180 stupňů, jenom je pak třeba v menu nastavit otočení videa.


Stiskem tlačítka MODE přepínáme režim onboard kamery mezi nahráváním videa, pořizováním fotografií a přehrávacím režimem. Při záznamu videa se nám v levém horním rohu zobrazuje nastavené rozlišení, v pravém horním rohu je stav baterie, případně další nastavené parametry. Záznam je symbolizován červeným signalizačním symbolem.

Kvalita videa je vynikající. Kamera umožnuje nahrávat video v těchto rozlišeních:

1920x1080, 1440x1080, 1280x720, 848x480

Data se ukládají na paměťovou kartu microSDHC, a při použití karty o kapacitě 32GB se vejde na kartu přibližně 11 hodin záznamu. V tomto rozlišení je obraz detailní a není problém rozeznat registrační značky vozidel, případně další nápisy. I HD rozlišení je obraz velmi dobře použitelný. Objektiv má úhel záběru 90 stupňů v případě rozlišení FULLHD, pokud však zapnete rozlišení HD 1280x720 zvětší se úhel záběru až na 120 stupňů. To je velmi výhodné, pokud chcete zabírat kromě silnice i například dění na chodníku. Další šikovnou věcí je možnost zobrazení registrační značky přímo ve videu. V menu je možné si značku nadefinovat a ta se Vám pak bude zobrazovat přímo v obraze. To se hodí, pokud máte větší vozový park a potřebujete odlišit jednotlivá videa.

Záznam v noci je také velmi dobře použitelný díky infra diodám, které přisvěcují snímanou scénu. Mezi další zajímavou funkci určitě patří detekce pohybu. Pokud tuto funkci aktivujete, tak kamera spustí záznam. To se hodí například, pokud chcete monitorovat pohyb kolem vozidla v případě, že auto někde zaparkujete a vzdálíte se od něj. Kamera mimo jiné umožňuje vypnout záznam zvuku. Ušetří to i nějaké místo na paměťové kartě.

Kamera je vybavena digitálním čtyřnásobným zoomem, takže lze snímanou scénu v rámci možností přiblížit. Tato funkce je použitelná i při záznamu statického obrazu v režimu pořizování fotografií.

Kromě obrazu a zvuku kamera zaznamenává také Vaši rychlost, zrychlení a polohu. To je možné díky integrovanému GPS přijímači. Je možné zvolit zobrazení rychlosti a GPS polohy přímo v zaznamenaném videu.

Díky softwaru HD PLAYER je pak možné si zaznamenané video zobrazit v aplikaci, kde vidíte Vaší polohu přímo na GOOGLE MAPS a zároveň vidíte rychlost a Vaše zrychlení.

Tato aplikace také umožňuje tisk, lze přes ní nastavit citlivost pohybových senzorů a rozlišení kamery, pokud ji máte přímo připojenu přes USB kabel. Také v ní lze konvertovat GPS souřadnice do formátu KLM.

Kamera 4VISION12 patří na vrchol současné nabídky onboard kamer vzhledem k tomu, že má maximální výbavu včetně barevného displeje. Je velmi dobře použitelná jak ve dne tak i v noci. Díky GPS a pohybovému senzoru budete mít vždy maximální dostatek informací o průběhů Vaší jízdy. Zpracování kamery je velmi dobře provedeno, proto se hodí nejenom běžným řidičům, ale i například dopravním firmám nebo policii, která má na používání kamery ty nejvyšší nároky.

 

Používá se opensource systém OpenCart
© 2018